Wyjątkowe dachy Zakopanego

Gdy przyglądamy się zakopiańskim dachom, z pewnością trudno jest nam nie zachwycać się ich wyglądem. Są niezwykle malownicze, nie może być jednak inaczej, skoro mamy do czynienia z dachami imitującymi te, jakie posiadały dawne pasterskie szałasy i koliby zbudowane z kamienia i drewna. Wyjątkowa pozycja Zakopanego nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami sprawia, że nowi mieszkańcy nie chcą zrywać z tradycją. Dachy w Zakopanem nadal nawiązują więc do tych, które pod koniec dziewiętnastego wieku tak bardzo zachwyciły Stanisława Witkiewicza. Nie da się jednak ukryć, że osobom zajmującym się ich układaniem zależy również na tym, aby pokrycie dachowe było wytrzymałe, bezpieczne i odporne nie tylko na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, ale również ognia. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak.

Wyjątkowe dachy Zakopanego

Tradycyjny wygląd w nowoczesnej formie

 

Tym, co wyróżnia zakopiańskie dachy na tle dachów, które możemy podziwiać w innych częściach Polski, jest przede wszystkim obecność gontów drewnianych. Są one jednak nie tylko znacznie droższe, ale i cięższe od innych typów dachówek. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy oraz instytucje zlecające budowę swoich siedzib poszukują rozwiązań posiadających wszystkie zalety gontów, a jednocześnie wolnych od ich wad. Nie zawsze było to możliwe, dachy Gerard stanowią jednak znakomity dowód na to, że takie połączenie jest realne.

 

Dachy Gerrad w praktyce

 

Jeśli zobaczymy restaurację McDonalds na Krupówkach albo legendarny hotel Skalny, z pewnością niewprawne oko podpowie nam, że ich dachy wykonane są z wykorzystaniem gontu drewnianego. W rzeczywistości jednak znajduje się na nich blacha profilowana na jego kształt, dodatkowo pokryta posypką mineralną. Ta ostatnia jest stosowana w zakopiańskich dachach firmy Gerard wcale nie bez powodu. Nie tylko wzmacnia dachówki, ale również sprawia, że powierzchnia zyskuje chropowaty, matowy wygląd – dokładnie taki, jaki jest typowy dla dachów starych, góralskich chat. Dachy skonstruowane w taki sposób nie tylko pięknie się prezentują, ale również zapewniają znakomitą izolację akustyczną. Również ich montaż nie jest skomplikowany.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz