Węgiel orzech: popularny gatunek węgla

Węgiel orzech: popularny gatunek węgla

Większość domów w naszym kraju ogrzewanych jest piecami na węgiel. Lato to dobra pora na zgromadzenie zapasów węgla na zimę. W składach opału nie ma kolejek, a ceny węgla są bardziej atrakcyjne niż w zimie.

Wśród różnych rodzajów węgla, które można kupić w większości składów opału tym wyjątkowo wiele osób interesuje węgiel orzech. Dlaczego właśnie ten węgiel jest kupowany tak chętnie?

Węgiel orzech jest jednym z najlepszych rodzajów węgla

Nadaje się nie tylko do tradycyjnych pieców, można nim palić również w piecach zasypowych. Także osoby, które mają kuchnie węglowe mogą kupić węgiel orzech. Orzech to węgiel stosunkowo gruby. Jego kostki mają wielkość 2-8 centymetry. Jest to węgiel mało zanieczyszczony, podczas palenie do atmosfery trafia bardzo mała ilość tlenków siarki. Zaletą, którą bardzo cenią osoby palące w piecach węglowych jest także to, że po zakończeniu palenia w popielniku pozostaje bardzo mała ilość popiołu. Popielnik trzeba więc czyścić rzadziej. Mieszkańcy niektórych województw w naszym kraju powinni przed nadejściem zimy sprawdzić, czy na terenie województwa nie obowiązuje uchwała antysmogowa.

Jeśli została wprowadzona, to oznacza, że muszą wybrać do palenia w piecach tylko dobrej jakości węgiel – taki jak orzech.

Wśród różnego asortymentu węgla dostępnego w składach opałowych orzech jest węglem stosunkowo drogim. Ale kaloryczność tego węgla to 25 MJ/kg. Jest więc bardzo kaloryczny, oznacza to, że trzeba spalić go mniej, aby osiągnąć w domu komfort cieplny. Tak więc tak naprawdę kupując węgiel orzech oszczędzamy: kupujemy go mniej niż innego węgla o niskiej kaloryczności.

Mała ilość popiołu pozostającego po spalaniu, wysoka kaloryczność to jedne z zalet węgla orzech. Mimo wysokiej ceny jest to rodzaj węgla, który naprawdę warto kupić. Należy pamiętać, że węgiel powinien być przechowywany pod zadaszeniem. Nie można na zimę zostawić go zrzuconego na hałdę przed domem. Należy przenieść go do kotłowni lub komórki. Pamiętajmy też, aby węgiel kupować w dobrym składzie opału.

Sprawdź węgiel z https://www.wegielsztygar.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz