Tanie ogrzewanie domu

Tanie ogrzewanie domuSzacunkowo w Polsce co roku zużywamy około siedemdziesięciu pięciu milionów ton węgla. Około sześćdziesiąt procent tej ilości zużywa przemysł energetyczny, a dwadzieścia pięć procent przemysł i budownictwo. Pozostałe piętnaście procent przypada na prywatne kotłownie i piece. W tym segmencie rynku coraz większą popularnością cieszy się tak zwany tani ekogroszek.

Ekogroszek

Parametry ekogroszku w kategoriach kaloryczności i ilości pozostawianych zanieczyszczeń są niezwykle korzystne. Węgiel ten spełnia wszelkie zalecenia i wymogi Unii Europejskiej w zakresie maksymalnej zawartości siarki i wytwarzanych pyłów. Ekogroszek daje dużo ciepła i pozostawia stosunkowo niewielką ilość zanieczyszczeń. Niewątpliwą wadą ekogroszku jest konieczność zainstalowania specjalistycznego pieca, który będzie przystosowany do obsługi tego typu paliwa. Instalacja takowego pieca jest po prostu dość droga. Wybierać możemy między piecami o mocy od piętnastu do dwustu kilowatów. Należy też wspomnieć, że piece tego typu są niestety stosunkowo wysoko awaryjne. Jeśli już jednak zdecydujemy się na zakup pieca do ogrzewania ekogroszkiem to możemy być pewni, że wybraliśmy jeden z najbardziej wygodnych pieców na świecie. Ogrzewanie takim piecem wiąże się właściwie wyłącznie z włączeniem go i usuwaniem popiołów. Pozostała część pracy pieca odbywa się całkowicie automatycznie.

Kiedy kupować opał na zimę?

Tani ekogroszek to węgiel kupowany latem. Jego cena jest wtedy mniej więcej o połowę, a przynajmmniej dwadzieścia pięć procent niższa niż przed samym okresem grzewczym. Najkorzystniej jest kupić węgiel workowany. Przede wszystkim dlatego, że dokładnie wiemy, jaką ilość ekogroszku kupujemy. W warunkach zakupu często nie jesteśmy w stanie zważyć zakupionego węgla. Gdy jest on pakowany w 25-kilogramowe worki sprawa jest oczywista. Drugą zaletą pakowanego węgla jest to, że podczas spalania dokładnie wiemy, ile jeszcze opału nam pozostało. Ponadto jest on niezwykle łatwy w transporcie i przechowywaniu. O ile węgiel w stanie luźnym zajmuje dużo miejsca w kotłowni to pakowany ekogroszek możemy ułożyć na przykład jeden na drugim na paletach.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz