Suszone owoce – właściwości

O ile kiedyś zupełnie nieznane, dziś suszone owoce panują na każdym niemal stole. Wynika to z ich dostępności. W czasach PRL zakupienie owoców graniczyło bowiem z cudem. Dziś można je kupić wszędzie, w sklepach tradycyjnych lub jako suszone owoce online ze sklepu internetowego.

Fenomen suszonych owoców nie jest jednak naszym wymysłem. Już na średniowiecznych stołach gościły bakalie i inne owoce. Proces suszenia został opracowany dosyć dawno przez kupców i handlarzy z półwyspu arabskiego i był doskonałym sposobem na zabezpieczenie cennego ładunku przed zepsuciem. Niebagatelne znaczenie miał też fakt, że suszone owoce, zajmowały w torbach podróżnych i jukach, dużo mniej miejsca i były po prostu lżejsze. Handlarz mógł je wykorzystać jako podręczny składnik, który sprzedawany był do bogatych domów i na dwory.

Współcześnie suszone owoce straciły swój wyjątkowo charakter i przestały być dostępne wyłącznie dla elity finansowej. Jednocześnie powszechnie doceniono ich właściwości i zaczęły być stosowane jako dodatek do wielu ciast, mięsiwa, pasztetów czy sałatek. Nie tylko poprawiają smak, ale przede wszystkim są doskonałym źródłem cukru oraz energii. Ta zaleta suszonych owoców jest jednocześnie ich największą wagą. Owoce w większości zbudowane są z wody, kiedy podlegają procesowi suszenia, ta ulatnia się i cały cukier zostaje skoncentrowany na małej powierzchni. Efektem tego wraz z jedzeniem suszonych owoców, zjadamy całość cukru i kalorii, która pierwotnie znajdowała się w produkcie. O ile jednak jabłek na surowo możemy zjeść w najlepszym przypadku dwie czy trzy sztuki, to tych w suszonej wersji jesteśmy w stanie spożyć nawet kilka czy kilkanaście podczas jednego seansu filmowego.

Nie znaczy to oczywiście, że powinniśmy rezygnować z suszonych owoców. Wręcz przeciwnie. Są one bogatym źródłem aminokwasów, potasu, miedzi, żelaza, a przede wszystkim wszelkich witamin. Mają zbawienne działanie na nasz organizm i zapewniają poprane funkcjonowanie każdego elementu naszego ciała. Mają też działanie antyoksydacyjne.

Więcej dowiesz się na https://ebakalland.pl/bakalie/suszone-owoce.html

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz