Powietrzne pompy ciepła: co warto o nich wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła: co warto o nich wiedzieć?Przez wiele lat do ogrzewania domów wykorzystywany był węgiel. Stosunkowo od niedawna wykorzystujemy do celów grzewczych olej opałowy lub gaz. Paliwa te jednak stale drożeją, szukamy więc nowych, bardziej nowoczesnych, a przede wszystkich tańszych rozwiązań. Efektem tych poszukiwań są pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła jest jednym z ich rodzajów.

Jak pracuje powietrzna pompa ciepła?

Czerpie ona energię z powietrza. Spośród wszystkich rodzajów dostępnych na rynku obecnie pomp ciepła montuje się je bardzo prosto. Wszystkie rodzaje pomp ciepła, w tym także powietrzne zasilane są energią elektryczną. Potrzebują jej jednak tak niewielkie ilości, że montaż nie spowoduje drastycznego wzrostu rachunków za energię elektryczną. Jest to więc rozwiązanie z jednej strony ekologiczne, z drugiej zaś niezwykle ekonomiczne. Montaż powietrznych pomp ciepła jest bardzo opłacalny. Pompy ciepła nie wymagają także obsługi. Kiedy decyzję o montażu powietrznej pompy ciepła podejmiemy na etapie projektowania domu będziemy mogli zrezygnować z budowy komina. W trakcie pracy pompy nie powstają bowiem spaliny. Pompy ciepła współpracują z różnymi rodzajami ogrzewania. Mogą współpracować również z cieszącym się coraz większą popularnością ogrzewaniem podłogowym. Nadają się również do podgrzewania ciepłej wody. Powietrzna pompa ciepła może zostać zamontowana nie tylko w domach pasywnych, ale również w już istniejących domach. W tym jednak przypadku przed montażem dom należy ocieplić.

Jakie są jeszcze rodzaje pomp ciepła?

Oprócz powietrznych pomp ciepła na rynku są także pompy, które pobierają ciepło także z gruntu lub wody. Wybór rodzaju pompy uzależniony jest od możliwości finansowych oraz od wielkości działki i rodzaju gruntu, który na niej występuje. W przypadku pomp pobierających ciepło z wody konieczne jest zbudowanie studni głębinowej. W przypadku powietrznej lub gruntowej pompy ciepła budowa studni nie jest konieczna. Stąd też najczęściej wybierane są pompy powietrzne lub gruntowe. Wszystkie pompy ciepła są bezobsługowe.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz