Pomiar ciśnienia cieczy i gazów

Ciśnienie to wielkość fizyczna, która mierzona jest wyjątkowo często. Urządzeń, którymi można mierzyć ciśnienie jest więc całkiem sporo. Wybiera się je oczywiście pod kątem środowiska, w którym ciśnienie będzie mierzone. Do mierzenia ciśnienia w cieczach i gazach stosuje się manometry.

Jakie są rodzaje manometrów?

Manometry to przyrządy pomiarowe, które są niezbędne w naprawdę wielu zakładach przemysłowych. Dzielą się one na kilka rodzajów, a do tych, które wykorzystywane są powszechnie należą manometry sprężynowe. Manometry te mają konstrukcję opartą na rurkach Bourdona. Zakres pomiarów ciśnienia tymi manometrami jest bardzo różny. Zależy zarówno od tego, jaki materiał został użyty na rurki oraz od tego, pod jakim kątem rurki zostały wygięte. W przypadku manometru, którego rurki mogą zostać wygięte nawet pod kątem 250°, możliwy jest pomiar ciśnienia o wartości do 60 barów. Jeśli zachodzi konieczność pomiaru ciśnienia powyżej tej wartości, na rurki Bourdona zakładane są dodatkowe rurki w kształcie spirali. Manometry sprężynowe z rurką Bourdona dzielą się na:

  • manometry kontrole, które są wyjątkowo precyzyjne;
  • dźwigniowe manometry stykowe.

W użyciu są także manometry, w których rurki wypełnione są gliceryną lub specjalnym olejem. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w miejscach, w których narażone będą na wstrząsy. Manometry z rurką Boudrona wykorzystywane są bardzo często. Oprócz nich wyróżnić jeszcze można między innymi: manometry membranowe, puszkowe, różnicowe. W miejscach, w których pomiar ciśnienia nie może być powiązany z wahaniami ciśnienia atmosferycznego wykorzystywane są manometry przeznaczone do pomiarów ciśnienia absolutnego.

Zastosowanie manometrów

Manometry do mierzenia ciśnienia absolutnego stosuje się między innymi w próżniowych maszynach pakujących. Ten rodzaj manometrów można spotkać także w laboratoriach. Z manometrów korzysta przemysł rolniczy, elektrociepłownie, przemysł spożywczy. Manometry znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie są instalacje ciśnieniowe.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz