Pomiar ciśnienia atmosferycznego

Ciśnienie atmosferyczne to miara ciśnienia, jakie dla człowieka jest zazwyczaj zupełnie niezauważalne, ale w rzeczywistości oznacza nacisk na nas słupa powietrza. Jakiego powietrza? Całego powietrza, czyli wszystkich gazów, jakie znajdują się w naszej atmosferze. Jest to ilość gigantyczna, ale jesteśmy do niej przystosowani. Brak tego ciśnienia byłby dla nas zabójczy. Ciśnienie atmosferyczne zmienia się w wyniku działania wielu czynników i dla naszej działalności konieczne jest jego dokładne mierzenie. Robi się to za pomocą barometrów.

Barometr

Barometry to urządzenia zaskakująco wręcz proste. Nie jest to też bynajmniej nowe urządzenie w historii naszej techniki, ponieważ pierwsze barometry powstawały już w pierwszej połowie XVII wieku za sprawą Evangelisty Toricelliego, włoskiego fizyka i matematyka. Zadaniem barometru jest po prostu zmierzenie ciśnienia, jakie w danym czasie słup powietrza wywiera na nasze otoczenie.

Typy barometrów

Pierwszy barometr w historii ludzkości był barometrem cieczowym. Taki barometr złożony jest z pionowej rurki wypełnionej cieszą o wysokiej gęstości. Najczęściej wykorzystywana jest tutaj rtęć, czyli metal płynny w temperaturach typowych dla działalności człowieka. Jeden koniec rurki jest zamknięty i znajduje się w nim słaba próżnia. Kiedy większe ciśnienie naciska na ciecz w otwartej części rurki, ciecz w części zamkniętej się podnosi i odczytując skalę wzrostu, można określić, ile konkretnie wynosi ciśnienie.

Niestety, takie urządzenie nie jest zbyt dokładne i praktyczne. Jeśli odchyli się od pionu, pomiar będzie błędny. Pomiary są zaburzane także przez lepkość cieczy oraz ryzyko jej rozcieńczenia lub zagęszczenia. Wynik jest ponadto zależny od temperatury. Dostanie się powietrza do próżni na końcu rurki zupełnie niweczy pomiary.

Nowoczesny barometr to zazwyczaj urządzenie sprężynowe, w którym umieszczona w specjalnym pudełeczku sprężyna jest naciskana przez odkształcające się w wyniku działania ciśnienia atmosferycznego ścianki pudełeczka.

Zobacz: https://www.test-therm.pl/katalog-produktow/cisnienie/barometry

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz