Leki na żołądek: jak je zażywać?

Leki na żołądek: jak je zażywać?Bóle brzucha przytrafiają się każdemu z nas. Wybierając i stosując lekarstwa na żołądek pamiętajmy o kilku zasadach ich stosowania. Dzięki temu zadziałają skutecznie.

Na ból brzucha nie pomoże tabletka przeciwbólowa

Gdy ból brzucha jest bardzo silny, sięgamy po tabletkę przeciwbólowa z paracetamolem lub po lek należący do grypy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przy bólach brzucha najczęściej są one jednak nieskuteczne, co więcej niektóre z nich mogą dolegliwości bólowe nasilić. Przy bólach brzucha skuteczniej działają leki rozkurczowe. Przyczyną bólu są skurcze mięśni gładkich, leki rozkurczowe powodują ich rozprężenie, a więc znoszą ból. Warto pamiętać, że przyczyną bardzo silnego bólu może być na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Gdy dokucza nam silny ból na wszelki wypadek, zrezygnujmy z leków przeciwbólowych i wezwijmy pogotowie.

Nie stosujmy na własną rękę tabletek na przeczyszczenie

Wiele z nich zawiera senes. Nie można ich nie tylko stosować bez porozumienia z lekarze, ale także przyjmować z lekami syntetycznymi o przedłużonym działaniu. Senes szkodzi zakończeniom nerwowym w jelitach, zmienia także działanie leków syntetycznych. Znacznie lepiej na zaparcia działa zmiana diety. Dobry efekt przynosi stosowanie diety bogatej w błonnik oraz jogurtów probiotycznych.

Mięta nie pomaga na wszystko

Często na niestrawność popijamy herbatkę z mięty. Warto pamiętać, że herbatka z mięty nie jest wskazana przy grypie żołądkowej i refluksie żołądkowo-przełykowym. Mięta nie jest też ziołem, które możemy podawać dzieciom.

Na biegunkę nie tylko węgiel

Najczęściej, gdy mamy biegunkę sięgamy po węgiel leczniczy. Węgiel wiąże toksyny, sprawdza się więc nie tylko w przypadku biegunki, ale także zatrucia. Jest skuteczny w przypadku biegunki bakteryjnej. Ma jedną wadę: trzeba w ciągu doby zażyć aż 12 tabletek! Nie można go podawać niemowlętom, nie jest wskazany dla kobiet w ciąży. Biegunkę można zatrzymać nie tylko węglem leczniczym, ale także specjalnym preparatem przeciwbiegunkowym.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz