Kredyt gotówkowy: jeden z najczęściej zaciąganych kredytów

Kredyt gotówkowy: jeden z najczęściej zaciąganych kredytówWystępuje on pod bardzo różnymi nazwami, czasem nazywany jest kredytem na wakacje albo kredytem świątecznym.

Co trzeba wiedzieć o oprocentowaniu kredytu?

O wysokości oprocentowania decyduje między innymi długość zawartej z bankiem umowy kredytowej. Bardzo często do kredytu gotówkowego w zamian za niższe oprocentowanie bank dołącza dodatkowe usługi. Oprocentowanie w tym przypadku może wynieść nawet 5 procent, ale korzystanie na przykład z karty kredytowej wcale nie musi być korzystne.

Zanim otrzymamy pieniądze

Kredyty gotówkowe udzielane są przez wszystkie banki. Otrzymają go osoby, które mają zdolność kredytową. Jest ona oceniana przez bank na podstawie nie tylko dochodów, ale także wydatków. Przy ocenianie zdolności kredytowej liczy się nie tylko to, ile klient zarabia, ale także, ile wydaje na miesięczne świadczenia, czy ma inne zobowiązania finansowe oraz to, jak liczną ma rodzinę. Bank przyjrzy się również historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Wybieramy bank

Kredyty gotówkowe są dostępne w każdym banku, ale ich oferta różni się od siebie. Dlatego przed podpisaniem umowy, warto przejrzeć różne oferty. Porównując je ze sobą należy zwrócić uwagę na:

wysokość oprocentowania kredytu;

wysokość prowizji, którą bank pobiera za jego udzielenie;

koszt jego ubezpieczenia.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wysokość opłat pobieranych przez bank w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu oraz na wysokość opłaty za ewentualne wydłużenie okresu kredytowania. Przed ostateczną decyzją warto jeszcze odwiedzić bank, w którym mamy konto. Jest duża szansa, że bank, który doskonale zna swojego klienta, zaproponuje mu lepsze warunki niż konkurencyjny bank – można na przykład obniżyć oprocentowanie.

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania bez podanie przyczyny. Gdy bank zdążył już przelać pożyczoną kwotę, należy ją zwrócić bankowi razem z odsetkami w ciągu 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Kredytobiorca ma również prawo spłacić część lub całość kredytu przed terminem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz