Koszt całkowity leasingu – na to uważaj

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kredytów samochodowych, również oferta związana z leasingiem aut jest bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie podmioty oferują swoim klientom leasing na tak samo korzystnych warunkach. W konsekwencji mamy do czynienia z sytuacją, w której jedynie porównywanie kolejnych propozycji może dać nam odpowiedź na pytanie o to, która jest najbardziej atrakcyjną. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Koszt całkowity

Tym, co pozwala nam na ocenę atrakcyjności leasingu, w pierwszej kolejności jest jego koszt całkowity. Najczęściej definiuje się go jako sumę wszystkich opłat, które wiążą się bezpośrednio z leasingiem. Podaje się go procentowo, choć wiele firm chętnie informuje również o konkretnej kwocie. Na koszt całkowity składa się nie tylko czynsz inicjalny, ale również zsumowane wszystkie raty oraz wykup, jeśli więc podawany jest w rzetelny sposób, powinniśmy dowiedzieć się z niego, ile rzeczywiście zapłacimy za leasing. Niestety, nie wszystkie firmy leasingowe są jednakowo sumienne.

Koszt całkowity leasingu - na to uważaj

Na to uważaj

Czy wyjątkowo niski koszt całkowity powinien budzić nasz niepokój? Niestety, coraz częściej musimy liczyć się z tym, że jest on jedynie zagraniem marketingowym, które ma nas przekonać, że leasing samochodów w danej firmie jest bardziej opłacalny niż u jej konkurentów. Najpopularniejszą praktyką jest więc nieuwzględnienie wykupu. Ten nie zawsze jest bardzo wysoki, a w związku z tym osoba, która nie jest wystarczająco doświadczona, nie musi nawet zauważyć tego, że koszt całkowity leasingu nie jest tym, jaki w rzeczywistości przyjdzie jej ponieść.

Innym zwyczajem, który może wprowadzić w błąd jest brak informacji o określonych obowiązkowych usługach idących w parze z leasingiem. Te potrafią zaskakiwać nawet znawców tematu, a jednak – jeśli pojawiają się w umowie – trzeba się na nie zgodzić. Czasem ich koszt to nawet kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. Jeśli nie pojawia się w koszcie całkowitym leasingu, może to sprawić, że koszt taki będzie wyraźnie niższy niż faktycznie powinno mieć to miejsce.

Więcej na www.scmultirent.pl

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz