Kominek DGP a ogrzewanie całego domu

Kominek kojarzy się przede wszystkim z ciepłem domowego ogniska, wspólnymi spotkaniami, rodzinnym ciepłem. Jest to także doskonały sposób, by ogrzać cały dom – w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem okazuje się kominek DGP – zapewniający dystrybucję gorącego powietrza. Narzędzie to zwiększa wydajność rozwiązania grzewczego, zapewnia ciepło we wszystkich pomieszczeniach, a także odczuwalną oszczędność.

Zalety i wady kominka DGP

Kominek DGP a ogrzewanie całego domuKominek DGP to inwestycja, która do tanich nie należy, z reguły jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, nie mniej jednak zapewnia on wiele korzyści. Większość inwestorów decyduje się na montaż kominka z wkładem zamkniętym, dopełniając go instalacją umożliwiającą rozprowadzanie ciepła.

Odpowiednie zaplanowanie kominka DGP to prosty i skuteczny sposób na to, by w widoczny sposób obniżyć koszty ogrzewania budynku, w którym funkcjonują również inne źródła ciepła, wykorzystywane przede wszystkim w okresie niskich temperatur.

Warto pamiętać, że kominek DGP to rozwiązanie, które sprawdza się w czasie, gdy temperatury na zewnątrz nie są bardzo niskie – podczas mrozów wskazane są alternatywne rozwiązania, wykorzystujące droższe i bardziej kaloryczne paliwo niż drewno, np. ogrzewanie węglowe, gazowe lub elektryczne.

Niepodważalną zaletą kominka DGP jest to, że zapewnia on ciepło praktycznie w każdej sytuacji, także w przypadku ewentualnej awarii prądu czy przerwy w dostawie gazu. Chcąc ogrzać pomieszczenia, wystarczy rozpalić ogień – ciepło odczuwalne jest zaledwie po upływie kilku minut.

Niestety, kominek DGP nie jest także pozbawiony wad – rozwiązanie to wymaga stałego nadzoru i stałego uzupełniania paliwa, czyli szybko spalającego się drewna. W przypadku braku ogrzewania przez dłuższy czas (np. podczas podczas wyjazdu na urlop), ponowne nagrzanie kominka po rozpaleniu ognia wymaga sporo czasu.

System DGP w kominku nie umożliwia także podgrzewania wody użytkowej, dlatego też zdecydowanie lepiej traktować to rozwiązanie jako dodatkowe źródło ciepła.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz