Klasyczne danie włoskie: pizza

Dania kuchni włoskiej cieszą się uznaniem wielu Polaków. Pizza jest klasycznym daniem kuchni włoskiej, które cieszy się popularnością nie tylko w Polsce. Jeśli chodzi o popularność pizzy wśród Polaków to jest ona ogromna. Pizzę można zjeść nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale także w małych miasteczkach. Jaka jest pizza Tychy?

Margherita: najprostsza, ale bardzo smaczna włoska pizza

To pizza, która jest jedną z najbardziej prostych. Przepis na tę pizzę jest dziełem neapolitańskiego piekarza Raffaele Esposito. Historia tej wersji pizzy zaczęła się 150 lat temu od wizyty w Neapolu króla Umberto di Savoia i jego małżonki królowej Margherity. Przygotowana przez Esposito pizza bardzo smakowała królowej. Wydano więc zezwolenie na danie temu daniu nazwy Margherita. Margherita to pizza, która oprócz ciasta składa się tylko z trzech składników: sera mozzarella, pomidorów San Marzano, listków bazylii. Ser jest biały, pomidory czerwone, bazylia ma listki w kolorze zieleni. Piekarz wybrał więc składniki w barwie włoskiej flagi. Aby przygotowana w Polsce pizza zasługiwała na nazwę Margherita, najważniejsze składniki do jej przygotowania wielu restauratorów sprowadza z Włoch.

Inne warianty pizzy

Wybór dodatków, które znajdą się na wierzchu drożdżowego placka (dzisiaj w wielu pizzeriach ciasto na pizzę przygotowuje się nie na drożdżach, ale na zakwasie) zależy w dużej mierze od kulinarnej wyobraźni kucharza i fantazji klientów. Do klasycznych wersji zaliczana jest pizza capriciossa. Jej wierzch stanowią karczochy, grzyby, gotowana szynka. Czasem jeszcze dodaje się do niej drylowane oliwki. Wielką popularnością wśród Polaków cieszy się także pizza pepperoni. To pizza idealna dla amatorów ostrych smaków; pepperoni jest bowiem podsuszaną kiełbasa o ostrym smaku. Goście odwiedzający pizzerie w większym gronie chętnie zamawiają pizzę quatro stagioni; to pizza podzielona na cztery sekcje. Na każdej z nich znajdują się inne dodatki. Składniki umieszczone na wierzchu placka mają być symbolem czterech pór roku.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/tychy-c-h-r-city-point

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz