Jaki wkład kominkowy wybrać?

Klasyczny, tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem pełni tylko funkcję dekoracyjną. Nie cieszy się więc obecnie dużą popularnością. O wiele chętniej wybieranym rozwiązaniem są kominki z wkładem. Dobrze dobrany stanie się tanim, wydajnym i bezpiecznym źródłem ogrzewania.

Zalety kominków z wkładem

Kominek z wkładem to rozwiązanie, które jest o wiele bardziej bezpieczne od kominka z otwartym paleniskiem. Palenisko kominka z wkładem zamykają szklane drzwiczki. Oczywiście wybierane jest szkło, które wytrzymuje bardzo wysoką temperaturę. Drzwiczki są bardzo szczelne, wychodząc z domu nie trzeba wygaszać płonącego w kominku ognia. Wkład kominkowy pozwala także na kontrolowanie procesu spalania drewna. W efekcie jest to rozwiązanie oszczędne; są sytuacje, w których drewno może spalać się szybciej, ale też i takie, w których proces spalania drewna może przebiegać znacznie wolniej.

Jaki wkład wybrać?

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe wykonane z różnych materiałów. Do wyboru są wkłady żeliwne i stalowe. Żeliwny wkład kominkowy bardzo dobrze akumuluje ciepło. Wkład stalowy bardzo szybko oddaje ciepło. Wkład stalowy jest także bardzo szczelny. Oba rodzaje wkładów mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Wkłady żeliwne opłaca się wybrać w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na zmniejszeniu kosztów związanych z budową kominka. Wkłady kominkowe różnią się między sobą ceną. Jakość tych w niskiej cenie nie jest najlepsza. Korpus takiego wkładu może pęknąć. Na pewno więc na kosztach zakupu wkładu nie opłaca się oszczędzać. Wysokiej jakości, droższy wkład będzie mógł służyć przez wiele lat, a poza tym korzystanie z kominka z takim wkładem będzie naprawdę bezpieczne.

Kominki z wkładem to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Kominek z wkładem może być dodatkowym źródłem ogrzewania w domu. Bez względu na rodzaj wybranego wkładu, w kominku można palić tylko sezonowanym, przechowywanym przez minimum 15 miesięcy, drewnem liściastym. Spalanie wilgotnego drewna skraca żywotność wkładu.

Wkłady kominkowe znajdziesz na tej stronie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz