Jak wrócić do formy po antybiotyku?

Jak wrócić do formy po antybiotyku?Antybiotyki pomagają nam uporać się z chorobami bakteryjnymi, ale leki te niezwykle mocno osłabiają organizm. Niszczą także bakterie, które podnoszą naszą odporność czy biorą udział w ważnych procesach zachodzących w organizmie. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby po kuracji antybiotykami szybko poprawić swoją kondycję zdrowotną.

Odbudowujemy florę bakteryjną

Bardzo ważnym zadaniem po leczeniu antybiotykami jest odbudowa flory bakteryjnej. Dobre bakterie odgrywają w organizmie bardzo ważną rolę. Gdy ich brakuje, nasz organizm ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Świadczą o tym między innymi problemy ze strony układu pokarmowego: zaparcia lub biegunki. Na odbudowanie pożytecznych kolonii bakterii potrzeba około miesiąca. Można też czas skrócić sięgając po probiotyki z rodzaju Lactobacillus lub Bifidobacterium. Dobroczynne bakterie zawierają także produkty spożywcze:

  • jogurty;
  • kiszonki;
  • kefiry;
  • cykoria;
  • brokuły.

Probiotyki stosujemy w czasie kuracji antybiotykami i przez siedem dni po jej zakończeniu. Po produkty spożywcze z dobroczynnymi bakteriami sięgamy możliwie jak najczęściej.

Dieta

W szybszym powrocie pomoże nam również właściwa dieta. Nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców. Gdy zachorowaliśmy zimą, kiedy dostęp do nich jest ograniczony, wybierajmy mrożonki. Pod względem witamin i minerałów są one tak samo wartościowe jak świeże owoce i warzywa. Sięgajmy także po ziarna i orzechy, które zawierają zdrowe tłuszcze. Warto polubić także jajka – źródło wartościowego, dobrze przyswajanego przez organizm  białka i witamin.

Odpoczynek

Wrócimy szybciej do formy po leczeniu antybiotykiem, gdy będziemy dużo wypoczywać. Organizm zregeneruje się szybciej, gdy będziemy się solidnie wysypiać. Pamiętajmy również o codziennych spacerach bez względu na panującą pogodę. Na świeże powietrze wychodzimy także zimą. Dotleniony organizm szybciej wróci do formy.

Po antybiotykami nasz organizm jest bardzo osłabiony. Zastosujmy przedstawione zasady, aby szybciej odzyskać siły po kuracji.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz