Jak sprzedać obraz? – krótki poradnik

Jak sprzedać obraz? - krótki poradnik

Sprzedaż obrazu jest dla wielu osób o wiele trudniejsza niż innych rzeczy – ich wartość bowiem może się z czasem zmieniać, a jeśli ktoś nie zna się na dziełach sztuki, sam nie jest w stanie oszacować jaka suma byłaby satysfakcjonująca.

Dlatego też handel takimi produktami rządzi się zupełnie innymi zasadami – które warto choć pobieżnie poznać, jeśli chce się sprzedać lub kupić obraz z zyskiem dla siebie. Doradzamy jak postępować w przypadku gdy chodzi o to pierwsze działanie!

Sprzedaż obrazu – od czego zacząć?

Nim zechce się wystawić obraz na sprzedaż, należy dokładnie zbadać jego wartość rynkową. W ten sposób ustalimy minimalną, wyjściową cenę, która pozwoli jeśli nie zyskać na sprzedaży, to przynajmniej nic się stracić. Zwykle jednak obrazy są sprzedawane za wyższą cenę, co pozwala poprzednim właścicielom na zarobienie dodatkowych pieniędzy.
W jaki sposób oszacować wartość obrazu? Zgłaszając się do specjalisty – można się do niego zgłosić osobiście, ale można też przesłać wszystkie stosowne dane pocztą e-mailową, tradycyjną przesyłką pocztową, albo korzystając z formularza umieszczonego na stronie z aukcjami – na przykład firmy DESA Unicum. Co dalej? Czeka się na odpowiedź – i na ocenę obrazu, dokonywaną na żywo. Następnie – jeśli firma jest zainteresowana wystawieniem obrazu na sprzedaż u siebie – przygotowuje się dogodną dla obu stron umowę.

Sprzedaż obrazu – dalsze postępowanie

Każdy dom aukcyjny dba o to, żeby przyjmowany przez nich obraz czy inne dzieło sztuki zostały sprzedane za odpowiednio duże pieniądze. Rozpowszechniają więc informacje o sprzedaży, co pozwala zyskać kolejnych nabywców, a w efekcie uzyskać lepszą cenę. Rzecz jasna im więcej ktoś zapłaci za obraz, tym większy dochód może odnotować poprzedni właściciel obrazu. To ogromna zaleta współpracy z domem aukcyjnym, ponieważ nikt samodzielnie nie znalazłby tylu chętnych i nie trafił do tak dużej liczby potencjalnych kupców.
Przebieg licytacji można obserwować na żywo, będąc obecnym na sali, albo też korzystając z przekazu internetowego. W ten sposób od razu wie się co ile kosztowało.

Sprawdź też: https://desa.pl/pl/pages/9/jak-sprzedac

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz