Jak pielęgnować atopową skórę

Jak pielęgnować atopową skórę

Skóra atopowa to konsekwencja atopowego zapalenia skóry, czyli choroby, na którą wedle ostrożnych szacunków cierpi w Polsce nawet co dwunaste niemowlę. Jest to choroba przewlekła. Na szczęście łagodzenie jej objawów jest możliwe.

Atopowe zapalenie skóry wynika z czynników genetycznych, a wpływ na jego rozwój mają też złe warunki atmosferyczne, nieprawidłowy rozwój układu immunologicznego, naskórka i zanieczyszczenie środowiska. Skóra dotknięta AZS staję się niezwykle wrażliwa i nawet najprostsze czynności mogą ją podrażniać i uszkadzać. Przy stanach przewlekłych lub braku leczenia naskórek w miejscu zaczerwienionym zaczyna grubieć, aby następnie złuszczać się. Najczęściej zmiany występują w okolicach czoła, nosa, zgięć łokcia i kolan oraz na owłosionej części głowy. Najczęściej pierwsze objawy występują już w pierwszym roku życia dziecka i nasilają się wraz z wiekiem.

Pielęgnowanie skóry dotkniętej AZS wymaga wiele cierpliwości i staranności

Musimy też nieco zadbać o najbliższe otoczenie dziecka. Przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który na bazie alergenów potwierdzi nam, że mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry i wskaże czynniki, które uczulają dziecko i wymagają natychmiastowej eliminacji z jego najbliższego otoczenia. Określi nam też podstawowe zasady pielęgnacji skóry dziecka. Zwłaszcza w pierwszym etapie rozwoju. Więcej na https://www.nowafarmacja.pl/atopowe-zapalenie-skory-azs-luszczyca-2

Skóra

Skóra dziecka w tym wieku cały czas się rozwija i nie jest jeszcze tak wykształcona, jak skóra osoby dorosłej to jest też dużo bardziej wrażliwa i skora do podrażnień. Dlatego przy zdiagnozowaniu atopowej skóry musimy zastosować możliwie najłagodniejsze kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Chodzi tu nie tylko o sam rytuał mycia dziecka, ale też nawilżanie skóry po kąpaniu. Optymalnym rozwiązaniem jest krem na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę. Produkty tego typu skutecznie nawilżają skórę, rozciągają ją i ujędrniają. Wnikając w głębsze warstwy, tworzą swoisty parawan ochronny, który nie pozwala absorbować szkodliwych substancji oraz zapobiega parowaniu wody z powierzchni skóry. Efektem jest ona dłużej nawilżona i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne czy podrażnienia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz