Domy szkieletowe oraz domy z bali: fakty i mity

Drewno oraz kamień to jedne z najstarszych materiałów budowlanych. W Polsce buduje się domy z drewna od setek lat. Dzięki temu od morza aż po Tatry możemy obecnie oglądać piękne zabytki budownictwa drewnianego w naszym kraju. Budowa domów z bali obecnie przeżywa renesans. Powstaje coraz więcej firm specjalizujących się we wznoszeniu domów z bali drewnianych.

Domy szkieletowe oraz domy z bali: fakty i mityDodatkowo, w latach dziewięćdziesiątych powstała tradycja budowania szkieletowego. Jest to zwyczaj zaczerpnięty z krajów Europy Zachodniej oraz z Ameryki Północnej, gdzie budowanie z drewna jest niesamowicie popularne. W Europie w budownictwie szkieletowym dominują Niemcy, Austria, a także Skandynawia.

Aby cieszyć się domem szkieletowym dobrej jakości, trzeba trzymać się dokładnie pewnego reżimu budowlanego. Niestety, wiele firm na początku lat dziewięćdziesiątych stosowało zasadę budowania prowizorycznego, dlatego obecnie budownictwo szkieletowe nie cieszy się powodzeniem w Polsce.

Obecnie na szczęście większość firm budujących domy szkieletowe dba o prawidłową technikę, a także o jakość stosowanych materiałów budowlanych. Materiały budowlane w budownictwie szkieletowym muszą być najwyższej jakości.

Domy szkieletowe o lekkiej konstrukcji mogą mieć najróżniejszą elewację. Często elewacją jest na przykład cegła. Wówczas uzyskujemy wrażenie, że taki dom o szkieletowej konstrukcji nie różni się niczym od tradycyjnego domu murowanego.

Domy z drewna lub domy szkieletowe, tudzież domy z bali nie są także zagrożone powstawaniem pożarów w stopniu wyższym niż tradycyjne domy murowane. Wszystko dzięki najwyższej klasy materiałom budowlanym.

Elewacja na budynkach z prefabrykatów

Budynki zbudowane z prefabrykatów mogą mieć najróżniejszego rodzaju okładziny i elewacje zewnętrzne oraz materiały wykończeniowe zewnętrzne. Może być to nawet cegła, co wydaje się niektórym wręcz pomysłem kuriozalnym. Często na domy z prefabrykatów nakłada się na przykład tynk na wełnie szklanej lub skalnej. Można także zastosować okładzinę drewnianą lub winylową i to chyba najbardziej popularne rozwiązanie. Często także dobrze sprawdza się elewacja z cegły klinkierowej oraz tynk na warstwie styropianu ryflowanego. Bez względu  na to jakiego rodzaju elewacje zewnętrzne zastosujemy w przypadku budowy domu z prefabrykatów, konieczne jest ustawienie na poszyciu zewnętrznym ściennej folii wiatroizolacyjnej. Pamiętajmy, że w przypadku domów z prefabrykatów każda przegroda zewnętrzna wymaga izolacji cieplnej. Jako izolacja może być tutaj zastosowana wełna szklana, a także włókna celulozowe oraz płyta porowata, tudzież dobrze będzie spełniała się wełna drzewna. Jako folia paroizolacyjna dobrze sprawdzi się taka, która jest zbudowana z polietylenu o grubości nie mniejszej niż 0,15 mm.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz