Czy warto ogrzewać dom kominkiem z płaszczem wodnym?

Czy warto ogrzewać dom kominkiem z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to coraz częściej wybierany sposób ogrzewania domów. Jak każdy inny system grzewczy kominek z płaszczem wodnym ma swoje zalety i wady.

Warto je przeanalizować zanim podejmiemy decyzję o instalacji w naszym domu. Może on być uzupełnieniem ogrzewania ale też z powodzeniem zastąpić kocioł centralnego ogrzewania.

Zalety instalacji

Dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego opał jest znacznie efektywniej wykorzystywany niż w przypadku zwykłego wkładu kominkowego. Współpracuje on z instalacją centralnego ogrzewania rozprowadzając wodę do grzejników oraz służy do podgrzewania wody. Podczas spalania drewna woda odbiera ciepło z paleniska i spalin, a następnie przekazuje do centralnej instalacji grzewczej – grzejników ściennych lub wodnego ogrzewania podłogowego. Tymczasem tradycyjny wkład kominkowy ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje, a znaczna część ciepła jest w nim tracona wraz ze spalinami, które są odprowadzane do komina. Kominek taki pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, szczególnie jeśli zestawimy go z ogrzewaniem gazowym. Nawet jeśli używamy go jedynie jako ogrzewanie uzupełniające na kilka godzin dziennie w sezonie grzewczym jesteśmy w stanie zaoszczędzić 30-40% kosztów.

Wady instalacji

Podstawową wadą każdego kominka wodnego czy też kominka z tradycyjnym składem jest konieczność jego obsługi stałej. Nie można zostawić nagrzanego domu i wyjechać na dwa tygodnie. Dlatego też rzadko kiedy kominek z płaszczem jest używany jako jedyne źródło ogrzewania a zwykle uzupełnia piec na inny opał niw wymagający takiej stałej obsługi. Kominek taki wymaga także miejsca na składowanie opału. Można go składować na zewnątrz ale należy zadbać o to by nie wilgotniało, musi być więc składowany pod wiatą lub pokryty brezentem lub chrustem. Kominek z instalacją jest zwykle dwukrotnie droższy od tradycyjnego wkładu oraz znacznie trudniejszy w montażu. Jeśli kominek nie ma być głównym źródłem ogrzewania to warto jednak postawić na tradycyjny wkład kominkowy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz