Czego potrzebuje cera wrażliwa?

Czego potrzebuje cera wrażliwa?

Cera wrażliwa wymaga wyjątkowo starannej pielęgnacji. Kiedy dbamy o nią nieodpowiednio, jest ściągnięta, swędzi i piecze. Jakie wymagania ma wrażliwa cera?

Nawilżanie

Cera wrażliwa potrzebuje przede wszystkim nawilżania. W kremach powinny znaleźć się substancje, które wzmocnią jej warstwę lipidową: kwas hialuronowy, ceramidy, sterole, skwalen. Powinny one zawierać także oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe: olej z wiesiołka, migdałów, olej jojoba lub z kiełków pszenicy. Skóra wrażliwa potrzebuje nie tylko nawilżania, ale także ochrony. Należy wybierać kremy z filtrem SPF 15 lub stosować inny kosmetyk dodatkowo. Krem na zimę powinien mieć bardziej bogatą formułę i powinien być bardziej tłusty niż krem na dzień stosowany wiosną, latem i jesienią.

Dokładne oczyszczanie

Skóra wrażliwa potrzebuje delikatnego, ale jednocześnie dokładnego oczyszczania. Ze zmyciem makijażu nie należy czekać aż do wieczora. Do mycia twarzy używamy mleczka z tonikiem, płynu micelarnego lub przegotowanej albo mineralnej wody i delikatnego żelu. Cerę należy oczyszczać bardzo delikatnie, nie można jej trzeć wacikiem. Nie należy używać wody z kranu, zawarty w niej wapń i chlor wysuszają i podrażniają skórę.

Regeneracji w czasie snu

Kremy na noc powinny zawierać składniki, które wzmocnią i zregenerują skórę. Ich formuła powinna być bardzo bogata, dzięki temu łatwiej odbuduje się warstwa lipidowa. W kremach na noc najcenniejsze składniki dla skóry wrażliwej to: pantenol, allantoina, wyciąg z korzenia prawoślazu, lukrecji i kwiatów malwy. Działają one przeciwzapalnie i odnawiająco. W zależności od indywidualnej tolerancji skóry mogą zawierać one także inne składniki odżywcze, na przykład witaminę C. Wybierajmy na noc bardziej tłuste i bardziej gęste kremy niż na dzień.

W przypadku skóry wrażliwej warto wybierać do codziennej pielęgnacji kosmetyki hipoalergiczne, nawet wtedy, kiedy nic nas nie uczula. Cera wrażliwa może sprawiać wiele kłopotów. Kiedy jest właściwie pielęgnowana kłopoty ustępują.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz