Co to jest farmacja?

Co to jest farmacja?Farmacja to nie tylko nazwa bardzo popularnego kierunku na studiach wyższych, ale przede wszystkim dziedzina wiedzy, która zajmuje się przygotowywaniem leków pochodzenia naturalnego, biologicznego i syntetycznego i ich rozprowadzaniem. Farmaceuci, którzy wykonują swój zawód na studiach zdobywają wiedzę o składzie chemicznym leków, jego farmakologii i sposobach przygotowywania.

Kogo zatrudniają apteki?

Przede wszystkim absolwentów farmacji, którzy uzyskali tytuł magistra oraz techników farmacji. Farmaceuta kojarzy się nam z osobą, która jedynie wydaje leki zapisane przez lekarza na recepcie, leki OTC i inne środki medyczne. Tymczasem farmaceuta ma wiedzę, która pozwala mu na udzielanie pacjentom informacji i dawkowaniu danego leku i ewentualnych skutkach ubocznych, które lek może wywołać. Farmaceuci mogą też sami sporządzać pewne leki. W niektórych krajach farmaceuci uprawnieni są do pobierania i badania próbek krwi. Nie są to badania skomplikowane, ale umożliwiają na przykład zbadanie poziomu cholesterolu. Farmaceuci w Polsce, którzy chcą pracować w swoim zawodzie, muszą uzyskać zgodę Izby Aptekarskiej.

Czym jest farmakologia?

Jedną z dziedzin farmacji i medycyny jest farmakologia. Zajmuje się ona produkcją leków, które są już znane, poszukuje również nowych substancji o leczniczym działaniu, z których mogą powstać nowe leki. Dzięki pracy farmakologów do aptek mogą trafiać nowe leki, które są bardziej skuteczne od tych już znanych czy też leki, które lecza dotychczas nieuleczalne schorzenia. Farmakologia korzysta z najnowszych zdobyczy nauki, wykorzystuje także najbardziej nowoczesne technologie. Nowe leki, które wciąż pojawiają się na rynku sprawiają, że zarówno lekarze jak i czynni zawodowo farmaceuci muszą stale poszerzać swoją wiedzę o lekach, o ich skutkach leczniczych i działaniach ubocznych. Muszą zdobyć także wiedzę o tym czy nowy lek nie wchodzi w interakcje z już zażywanymi przez pacjentów lekami.

Podnoszenie wiedzy na temat leków, jej aktualizowanie (niektóre leki znikają z aptek, w ich miejsce pojawiają się nowe) to konieczność.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *