Budownictwo energooszczędne – to się opłaca

flats-1003080_960_720Jednym z kryteriów projektowania czy izolowania domu jest jego energooszczędność. Rosnąca popularność takich rozwiązań ma uwarunkowania zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Budownictwo energooszczędne podnosi atrakcyjność inwestycji, gwarantując nawet 30 procentową oszczędność ciepła. Inwestując stosunkowo niskie kwoty we właściwe materiały energooszczędne w budownictwie, zyskujemy znaczące finansowo, długotrwałe oszczędności.

Oszczędzaj energię w domu

Aby zadbać o energooszczędność ścian, należy stworzyć kombinację odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz techniki murowania – zalecana jest cienka zaprawa murarska, ograniczająca ilość wilgoci technologicznej oraz zapobiegająca powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Gdy decydujemy się na ocieplenie podłogi domu na gruncie, mamy do wybory styropian, watę mineralną lub podsypkę, ograniczające zjawisko wyrównywania gradientu temperatur między ciepłym wnętrzem a chłodnym gruntem. Gdy zaś ocieplamy stropy nad piwnicą czy gruntem, mocujemy materiał izolacyjny od spodu stropu, najlepiej przy użyciu płyt styropianowych o co najmniej 6 cm grubości.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie

Ważnym szczegółem jest dokładna izolacja w miejscach przechodzenia rur, by zapobiec powstaniu mostków termicznych. Tak wykonane ocieplenie podłogi podniesie znacząco komfort użytkowania domu, zwłaszcza na parterze. Równie istotne co ocieplenie podłogi, jest ocieplenie stropu. Bez względu na to, czy poddasze jest użytkowanym pomieszczeniem, czy nie, ocieplenie najwyższej kondygnacji jest dopełnieniem energooszczędnego zaopatrzenia domu. Gdy poddasze jest nieużytkowe, ocieplamy je w celu zapobieżenia uciekaniu ciepła z pomieszczeń leżących niżej. Ocieplany jest strop nad ostatnią kondygnacją, najczęściej przy użyciu wełny mineralnej o grubości min. 20- 25 cm. Gdy poddasze ma charakter użytkowy, ocieplić należy połaci dachu, z wykorzystaniem wełny mineralnej lub sprężystego styropianu. Ocieplanie ścian zewnętrznych, podłóg oraz ocieplenie stropu to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i czerpanie radości z ciepła domowego ogniska.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *